• ZETKI

Pokolenie Z - dobra atmosfera lepsza od wysokich zarobków?

Pracownicy generacji Z często bywają dla kierownictwa zagadką, owiani są złą sławą, zarzuca się im brak kompetencji i roszczeniowość. To pokolenie, które nie pamięta czasów bez telefonu czy internetu, a zdjęcia ze swojego życia udostępnia w mediach społecznościowych od najmłodszych lat. W zagranicznej prasie określani czasem jako digital nomads ze względu na to, że więcej czasu spędzają przed ekranem telefonów i komputerów niż twarzą w twarz z drugim człowiekiem. Wobec tego powstaje pytanie - jak zbudować z nimi relacje? Jak zatrzymać ich w firmie?


Pokolenie Z - selfie


Co mówią badania?


Wiele się mówi o kapryśności najmłodszego pokolenia, jednak w badaniu pt. “Generacja dobrej kariery. Pokolenia o pracy w Polsce” wykonanych przez serwis Pracuj.pl świeżaki nie wypadają na tak buńczucznych w porównaniu do starszego pokolenia. Oczywiście dla nich, jak i dla każdego innego pracującego pokolenia, najważniejszym aspektem jest atrakcyjne wynagrodzenie, ale u Zetek na podium razem z wynagrodzeniem stoi również dobra atmosfera w pracy i docenienie efektów wykonanych zadań. Co więc zrobić, aby nasi najmłodsi pracownicy nie chcieli odpłynąć z naszej firmy, gdy tylko na horyzoncie pojawi się lepiej płatna posada? Zadbać o atmosferę.


Przepis na dobrą atmosferę dla Zetek


Składają się na nią nie tylko relację między pracownikami, ale również te zawierane między pracownikiem a pracodawcą. Aby utrzymać dobrą atmosferę w pracy, nie wystarczy organizować cokwartalnej imprezy integracyjnej. Przede wszystkim należy zadbać o poprawną komunikację w firmie. Jeśli jako pracodawca będziesz dbał o to, aby wszyscy wiedzieli o bieżących wyzwaniach, jakie stoją przed firmą, unikniesz plotek i strachu wśród pracowników. Pamiętajmy także o szacunku - to niezwykle ważne, aby każdy w biurze czuł, że jego zdanie się liczy i nikt go nie wyśmieje za inny punkt widzenia lub po zaproponowaniu nietypowego rozwiązania.


Maria Salwińska i Marta Rachwol

Personalizacja


Pamiętając o szacunku do współpracowników, weźmy też pod uwagę ich indywidualność. Jest to szczególnie ważne dla pokolenia Zetek - to młodzi ludzie, którzy często dopiero szukają siebie i swojej życiowej ścieżki. Jeśli więc nagle zmieniają swój wygląd, tryb życia czy godziny prac - o ile nie robią tego kosztem efektywności pracy - pozwólmy im na to! Dzięki temu, będą pewni, że w pracy mogą czuć się swobodnie i nie będą ukrywać tego jacy są naprawdę, a to z kolei zaowocuje dobrym samopoczuciem i efektywniejszą pracą.Ekologiczny wystrój biura

Przestrzeń


Gdy myślimy o atmosferze, nie bierzmy pod uwagę jedynie ludzi, ale zaopiekujmy się też samym biurem. Ergonomia, design, strefa relaksu i miejsce do pracy dostosowane do potrzeb każdego pracownika mogą być kluczem do sukcesu.


Dostrzec i docenić


Patrząc na wyniki badań grupy Pracuj.pl uwagę przykuwa jeszcze jedna rzecz - generacja Z jako jeden z najważniejszych aspektów życia zawodowego wybrała docenienie w pracy. Wynik ten znacząco różni się w porównaniu do starszych pokoleń. W firmie należy więc nieustannie zachęcać do udzielania informacji zwrotnej, angażować młodych do nowych wyzwań, jeśli tylko zauważymy, że ich na to stać, a najlepiej zadbać o dobry system grywalizacji. Młody pracownik będzie się czuł wtedy doceniony a jego skuteczność wzrośnie.

Stworzenie systemu grywalizacji możesz zlecić agencji ZETKI.


Atmosfera czy wysoka pensja?


Jeśli kiedyś zastanawiałeś się czy warto naprawdę zaprzątać sobie głowę całym tym gadaniem o tworzeniu przyjaznej atmosfery i kultury organizacyjnej, przypomnij sobie, ile pieniędzy, czasu i wysiłku kosztowało Cię zatrudnienie nowego pracownika. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy wiemy, jak ważne jest pozyskiwanie prawdziwych talentów jeszcze na początku ścieżki ich kariery. Prawda jest taka, że większość pracodawców oferuje bardzo podobne stawki - w takim wypadku atmosfera będzie decydującym czynnikiem o tym, czy ktoś wybierze Twoją firmę, czy konkurenta.

 

Maria Dmowska


Maria Dmowska

konsultantka biznesowa

specjalizacja: marketing online, eventy, planowanie & organizacja

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie